Podstawową komórkę Caritas, stwarzającą szerokie pole do zaangażowania się dla osób świeckich, stanowią Parafialne Zespoły Caritas. Przewodniczącym zespołu jest miejscowy proboszcz. On mobilizuje wspólnotę parafialną do praktykowania miłosierdzia. Razem z wolontariuszami rozpoznaje potrzeby swoich parafian i w miarę możliwości przychodzi im z pomocą.
Liczba parafialnych zespołów Caritas na dzień 31.12.2011 r.: 323.
Liczba wolontariuszy Caritas parafialnych: 2.783.
OGÓLNE ZADANIA I FORMY ICH REALIZACJI WYNIKAJĄCE ZE STATUTU CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ
Do zadań Caritas należy:
-
Kierowanie z mandatu Biskupa Ordynariusza działalnością charytatywną na terenie diecezji opolskiej oraz reprezentowanie jej na zewnątrz.
-
Opracowywanie i koordynowanie programów działalności charytatywnej w diecezji w oparciu o wskazania Biskupa Ordynariusza, aktualną sytuację Kościoła i konkretne potrzeby ludzkie.
-
Prowadzenie działalności charytatywnej na rzecz szerokiego grona potrzebujących, niezależnie od ich narodowości, wyznania, pochodzenia, koloru skóry czy statusu społecznego.
-
Prowadzenie działalności humanitarnej i społecznie użytecznej, respektującej nienaruszalną godność osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga.
-
Organizowanie formacji duchowej i edukacji dla pracowników i wolontariuszy Caritas.
-
Tworzenie własnych struktur i jednostek organizacyjnych w diecezji, rejonach, dekanatach, parafiach i innych środowiskach.
-
Sprawowanie nadzoru i kontroli nad działalnością wszystkich jednostek Caritas na terenie diecezji.
-
Współpraca z Caritas Polską, Caritas innych diecezji oraz Caritas poza granicami kraju.
-
Współpraca z organami administracji publicznej, organizacjami charytatywnymi innych wyznań i religii oraz innymi partnerami w kraju i za granicą przy zachowaniu własnej autonomii i tożsamości.
-
Promocja i organizacja wolontariatu.
-
Prowadzenie działalności z zakresu ochrony i promocji zdrowia, opieki, wychowania i edukacji, pomocy społecznej i przeciwdziałania problemom socjalnym.
-
Wykonywanie działalności leczniczej odpłatnej i nieodpłatnej polegającej na:
– stacjonarnych i całodobowych świadczeniach zdrowotnych, szpitalnych i innych niż szpitalne,
– ambulatoryjnych świadczeniach zdrowotnych.
W zakresie w jakim wykonuje działalność leczniczą, Caritas Diecezji Opolskiej jest podmiotem leczniczym i działa na podstawie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej i aktów wykonawczych do tej ustawy.
Swoje zadania statutowe Caritas realizuje poprzez:
-
Tworzenie i prowadzenie jednostek organizacyjnych i placówek o charakterze medycznym, rehabilitacyjnym, opiekuńczym, wychowawczym, oświatowym oraz społecznie użytecznym.
-
Organizowanie i udzielanie pomocy materialnej i niematerialnej osobom potrzebującym.
-
Organizowanie różnych form wypoczynku dla osób we wszystkich grupach wiekowych, zwłaszcza ze środowisk zagrożonych marginalizacją.
-
Tworzenie miejsc zatrudnienia i aktywizacji zawodowej dla osób pozostających bez pracy lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.
-
Tworzenie placówek działalności pożytku publicznego o charakterze odpłatnym i nieodpłatnym przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, bezdomnych oraz przeżywających inne trudności.
-
Organizowanie rekolekcji, dni skupienia, pielgrzymek, seminariów, szkoleń, konferencji, bibliotek, czytelni, poradni, wydawanie materiałów szkoleniowych dla pracowników i wolontariuszy Caritas.
-
Kultywowanie tradycji charytatywnej; obchodzenie Tygodnia i Niedzieli Miłosierdzia, św. Marcina, św. Mikołaja, wigilii, Dnia Chorych i innych.
-
Działania promujące działalność charytatywną i wolontariat chrześcijański we współpracy ze środkami społecznego przekazu.
-
Pozyskiwanie środków materialnych i finansowych na działalność charytatywną poprzez organizowanie zbiórek, imprez kulturalnych, zawieranie umów, przyjmowanie darowizn, spadków, prowadzenie działalności gospodarczej, której dochód w całości przeznaczony jest na cele statutowe.
-
Udział w lokalnych, ogólnokrajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach wchodzących w zakres statutowych działań Caritas.
źródło:http://caritas.diecezja.opole.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=176&Itemid=138