12525486_947719575296844_6277232710258351031_o.jpg

PodstawowÄ… komórkÄ™ Caritas, stwarzajÄ…cÄ… szerokie pole do zaangażowania siÄ™ dla osób Å›wieckich, stanowiÄ… Parafialne ZespoÅ‚y Caritas. PrzewodniczÄ…cym zespoÅ‚u jest miejscowy proboszcz. On mobilizuje wspólnotÄ™ parafialnÄ… do praktykowania miÅ‚osierdzia. Razem z wolontariuszami rozpoznaje potrzeby swoich parafian i w miarÄ™ możliwoÅ›ci przychodzi im z pomocÄ….

Liczba parafialnych zespoÅ‚ów Caritas na dzieÅ„ 31.12.2011 r.: 323.
Liczba wolontariuszy Caritas parafialnych: 2.783.

OGÓLNE ZADANIA I FORMY ICH REALIZACJI WYNIKAJÄ„CE ZE STATUTU CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ

Do zadań Caritas należy:

1. Kierowanie z mandatu Biskupa Ordynariusza działalnością charytatywną na terenie diecezji opolskiej oraz reprezentowanie jej na zewnątrz.

2. Opracowywanie i koordynowanie programów dziaÅ‚alnoÅ›ci charytatywnej w diecezji w oparciu o wskazania Biskupa Ordynariusza, aktualnÄ… sytuacjÄ™ KoÅ›cioÅ‚a i konkretne potrzeby ludzkie.

3. Prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci charytatywnej na rzecz szerokiego grona potrzebujÄ…cych, niezależnie od ich narodowoÅ›ci, wyznania, pochodzenia, koloru skóry czy statusu spoÅ‚ecznego.

4. Prowadzenie działalności humanitarnej i społecznie użytecznej, respektującej nienaruszalną godność osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga.

5. Organizowanie formacji duchowej i edukacji dla pracowników i wolontariuszy Caritas.

6. Tworzenie własnych struktur i jednostek organizacyjnych w diecezji, rejonach, dekanatach, parafiach i innych środowiskach.

7. Sprawowanie nadzoru i kontroli nad działalnością wszystkich jednostek Caritas na terenie diecezji.

8. WspóÅ‚praca z Caritas PolskÄ…, Caritas innych diecezji oraz Caritas poza granicami kraju.

9. WspóÅ‚praca z organami administracji publicznej, organizacjami charytatywnymi innych wyznaÅ„ i religii oraz innymi partnerami w kraju i za granicÄ… przy zachowaniu wÅ‚asnej autonomii i tożsamoÅ›ci.

10. Promocja i organizacja wolontariatu.

11. Prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci z zakresu ochrony i promocji zdrowia, opieki, wychowania i  edukacji, pomocy spoÅ‚ecznej i przeciwdziaÅ‚ania problemom socjalnym.

12. Wykonywanie działalności leczniczej odpłatnej i nieodpłatnej polegającej na:
    – stacjonarnych i caÅ‚odobowych Å›wiadczeniach zdrowotnych, szpitalnych i innych niż szpitalne,
    – ambulatoryjnych Å›wiadczeniach zdrowotnych.
    W zakresie w jakim wykonuje dziaÅ‚alność leczniczÄ…, Caritas Diecezji Opolskiej jest podmiotem leczniczym i dziaÅ‚a na podstawie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o dziaÅ‚alnoÅ›ci leczniczej i aktów wykonawczych do tej ustawy.

Swoje zadania statutowe Caritas realizuje poprzez:

1. Tworzenie i prowadzenie jednostek organizacyjnych i placówek o charakterze medycznym, rehabilitacyjnym, opiekuÅ„czym, wychowawczym, oÅ›wiatowym oraz spoÅ‚ecznie użytecznym.

2. Organizowanie i udzielanie pomocy materialnej i niematerialnej osobom potrzebujÄ…cym.

3. Organizowanie różnych form wypoczynku dla osób we wszystkich grupach wiekowych, zwÅ‚aszcza ze Å›rodowisk zagrożonych marginalizacjÄ….

4. Tworzenie miejsc zatrudnienia i aktywizacji zawodowej dla osób pozostajÄ…cych bez pracy lub zagrożonych wykluczeniem spoÅ‚ecznym.

5. Tworzenie placówek dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego o charakterze odpÅ‚atnym i nieodpÅ‚atnym przeznaczonych dla osób niepeÅ‚nosprawnych, bezdomnych oraz przeżywajÄ…cych inne trudnoÅ›ci.

6. Organizowanie rekolekcji, dni skupienia, pielgrzymek, seminariów, szkoleÅ„, konferencji, bibliotek, czytelni, poradni, wydawanie materiaÅ‚ów szkoleniowych dla pracowników i wolontariuszy Caritas.

7. Kultywowanie tradycji charytatywnej; obchodzenie Tygodnia i Niedzieli Miłosierdzia, św. Marcina, św. Mikołaja, wigilii, Dnia Chorych i innych.

8. DziaÅ‚ania promujÄ…ce dziaÅ‚alność charytatywnÄ… i wolontariat chrzeÅ›cijaÅ„ski we wspóÅ‚pracy ze Å›rodkami spoÅ‚ecznego przekazu.

9. Pozyskiwanie Å›rodków materialnych i finansowych na dziaÅ‚alność charytatywnÄ… poprzez organizowanie zbiórek, imprez kulturalnych, zawieranie umów, przyjmowanie darowizn, spadków, prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, której dochód w caÅ‚oÅ›ci przeznaczony jest na cele statutowe.

10. UdziaÅ‚ w lokalnych, ogólnokrajowych i miÄ™dzynarodowych przedsiÄ™wziÄ™ciach wchodzÄ…cych w zakres statutowych dziaÅ‚aÅ„ Caritas.

​

źródÅ‚o:http://caritas.diecezja.opole.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=176&Itemid=138