Obchody Kalwaryjskie na Górze św. Anny (11-13.08.2017)

Już tradycyjnie obie zawadczańskie parafie uczestniczyły w Wielkim Odpuście Kalwaryjskim ku czci Wniebowzięcia NMP na Górze św. Anny. Pierwszego dnia obchodów, tj. w piątek 11.08, odbyły się obchody prywatne. O godzinie 9:30 zostaliśmy przywitani w bazylice św. Anny przez kustoszy sanktuarium – o.o. franciszkanów. Po tradycyjnym śpiewie ku czci św. Anny i krótkim wystawieniu udaliśmy się na kalwarię, aby rozważać stacje Męki Pana Jezusa, których łącznie jest 28. Towarzyszyła nam orkiestra, a całość prowadzili nasi duszpasterze – ks. prob. Joachim Bomba z parafii św. Rodziny i o. Waldemar Polczyk OFM z parafii NSPJ. Frekwencja nie była jednak zbyt wysoka, w sumie pielgrzymowało nas ok. 26 osób. Drugiego dnia obchodów pielgrzymi spotkali się na wspólnej Mszy Św. o godz. 7:00 w kaplicy MB Fatimskiej na Rajskim Placu, której przewodniczył o. Waldemar Polczyk OFM. Po niej pątnicy udali się na plac przy grocie lurdzkiej, aby odprawić nabożeństwo drogi krzyżowej. W obu wydarzeniach brała udział również nasza orkiestra. O godzinie 13 rozpoczęły się Dróżki Maryjne bolesne i pogrzebowe, w których udział brali już wszyscy pielgrzymi przybyli na Górę św. Anny, a było ich bardzo wielu. Zakończyły się one symbolicznym pogrzebem Matki Bożej w kościele w Porębie. W niedzielę, czyli ostatni dzień obchodów, rozważaliśmy Dróżki Maryjne chwalebne. Rozpoczęły się one o godz. 8 w kościele w Porębie pamiątką Wniebowzięcia. Zwieńczeniem całego odpustu była uroczysta suma odpustowa odprawiona w grocie lurdzkiej o godzinie 10. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tych dniach reprezentowali naszą parafię na Górze św. Anny – pątnikom, orkiestrze i duszpasterzom. Szczególnie dziękujemy tym, którzy podjęli trud pielgrzymowania w piątek. Zachęcamy, by za rok przybyć całymi rodzinami, aby mogło być nas więcej, to przecież nasze dziedzictwo, nasza wspaniała, śląska tradycja.
Szczęść Boże!
ZDJĘCIA Z PIĄTKOWYCH OBCHODÓW DOSTĘPNE NA NASZYM PARAFIALNYM FACEBOOK’U – kliknij w zdjęcie

DSC04134

Copyright by Rzymsko - Katolicka Parafia pod wezwaniem Świętej Rodziny
Zaloguj się